Ústí nad Labem na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Ústí nad Labem
Domů - Portál Ústí nad LabemKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Ústí nad Labem, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Města, obce > Tisá - Labské pískovce

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Tisá - Labské pískovce

Fotogalerie:
Tisá
Tisá
Tisá
Tisá
Tisá
Tisá
Tisá
Tisá
Tisá
Tisá
Tisá
Tisá

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Tisá - Labské pískovce

Schránka:
Přidej do schránky.

V zákrutách silnice z Libouchce do Petrovic leží obec Tisá, která vytváří přirozenou vstupní bránu do nejzápadnější části Labských pískovců. A právě nad Tisou (jméno obce pochází od tisů, které se zde podle pověstí vyskytovaly v hojné míře) se tyčí vysoká hradba příkrých stěn - ráj přírodovědců, horolezců a turistů. Některé z rozeklaných vrcholků skal dosahují úctyhodné výše 70 metrů a jako tajemné sudičky shlíží na okolní svět. Podle obce, kterou takto romanticky lemují, jsou nazývány Tiskými stěnami.
Jedinečný skalní útvar vytváří ve svých hradbách skutečnou raritu - skalní město. Zákoutí, štěrbiny a rozmanité tvary často připomínají scenérie malého města - příkré stěny lemují úzké stezky jako temné ulice starého podhradí a malá prostranství mezi skalními velikány navozují dojem středověkého náměstí. Ve spletitých průchodech a křižovatkách si poutníci často připadají jako v antickém bludišti.

Cesta do skalního bludiště začíná v obci Tisá u pozdně barokního kostela svaté Anny. Stavba z roku 1786 má rokokové zařízení a je jakýmsi strážcem na počátku poutě do Tiských stěn. Úzká pěšina, poprášená bělostným pískem, vede přímo na Skalní náměstí. Odtud pak vycházejí dvě naučné stezky. Doleva míří cesta na menší okruh do Malých Tiských stěn, která se brzy stáčí zpět. Vpravo k východu pak vede trasa Velkými Tiskými stěnami. Pod strmými stěnami skal i na vrcholcích kamenných velikánů se dají strávit celé hodiny. Stezka se jako písečný had plazí pod štíhlými skalními jehlami i samotářskými věžemi.
V nejvyšším bodě dosahují stěny nadmořské výšky 613 metrů a v délce necelého kilometru směřují k východu, kde končí u restaurace "Turistická chata".

Tiské stěny jsou významným územím i z přírodovědeckého hlediska. Můžeme zde potkat krkavce velkého i poštolku obecnou, plcha velkého, kunu skalní a pravidelně tu byl pozorován i sokol stěhovavý.
Z rostlin zde nalezneme například brusnici borůvku, hasivku orličí, či metličku křivolakou.
Nutné též připomenout, že Tiské stěny, jakožto součást CHKO Labské pískovce, byly vyhlášeny ptačí oblastí v rámci soustavy Natura 2000.

V dávných dobách bylo skalní bludiště opředeno řadou tajemných mýtů a pověstí. Do oblastí, kde dnes čile vzkvétá turistický ruch, se dříve lidé báli vkročit. Teprve koncem 18. století, kdy se začal měnit pohled člověka na přírodu, začala oblast Labských pískovců navštěvovat řada cestovatelů - zpočátku především básníci, šlechtici, malíři, či vědci. Rozvoj turistiky, jako nového způsobu trávení volného času a poznávání krajiny, tak výrazně změnil i život místních obyvatel. Vesnické obyvatelstvo zprvu hledělo s nedůvěrou na podivné návštěvníky, vstupující bez bázně do zakletých skal. Počáteční nedůvěra se však rychle rozplynula při vyhlídce na nové zdroje obživy a starousedlíci se přizpůsobili turistům, jak jen to bylo možné. Začali stavět hostince, turistické stezky, stánky nebo se nechávali najmout jako průvodci.


Adresa a kontaktní informace:
TISÁ - LABSKÉ PÍSKOVCE
TISÁ 205
403 36  TISÁ

telefon:+420 475 222 439
fax:+420 475 201 865

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°47'13,56"; E14°1'33,60"
Zpráva pro Tisá - Labské pískovce
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku černou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 501

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Ústí nad Labem
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena